Какво трябва да знаем за Филипините, преди да ги посетим?
Филипините са прекрасна тропическа дестинация, но в тази статия няма да обясняваме защо е така! Щом я четете, вероятно вече сте го разбрали и организирате почивката си там. Затова ще се опитаме да дадем изчерпателна информация за всичко най-важно, което трябва да знаете за Филипините преди да отидете. Може да използвате информацията като един кратък пътеводител, който създадохме на база нашия опит преди, по време и след 20-дневния ни престой.
Ето най-важното, което трябва да знаете преди да отидете във Филипините:
- Какво да очакваме?
- Кога е най-доброто време да отидем?
- Кои са най-красивите острови?
- Какъв е стандартът и какви са цените?
- Каква е валутата и как можем да се разплащаме?
- Трябва ли виза?
- Къде се намират и колко са големи?
- Придвижване и транспорт
- Нужна ли е ваксина?
- Има ли риск от малария?
- Безопасно ли е?
- Можем ли да се разберем на английски език?
- Каква е религията?
- Питейна вода
- SIM карти с интернет и телефон
- Контакти и зарядни устройства
- Часова зона и разлика с България
- Летателно време от България до Филипините
- Информация и контакт с посолството на България.
Какво да очакваме от Филипините?
Ясно е, че Филипините са красива, топла и слънчева държава. Но освен очевидното, нека видим какво друго можем да очакваме?
- Почти цялото време ти минава около, над и във водата. Това е най-водната дестинация, на която сме били, като освен на Бохол, почти нямаше атракции на повече от 50 метра навътре на сушата. Следователно…
- Не са ти нужни много дрехи във Филипините, защото си почти постоянно с бански.
- Колкото повече желаеш да видиш, толкова по трудно е планирането и толкова по-малко активни дни ти остават, защото придвижването между островите „изяжда“ доста време.
- Традициите и културата тук не са особено разнообразни, както в повечето други държави в Югоизточна Азия, като Тайланд, Индонезия и Мианмар например.
- Във Филипините се хранят основно със свинско и учудващо разнообразието от морска храна не е голямо.
- Ще ви буди хор от петли, където и да отидете. Битките с петли са законни и са една от най-популярните опции за залагания във Филипините, което значи, че се отглеждат по много и навсякъде.
Какъв е климата във Филипините и кога е най-добре да ги посетим?
Kлиматът на Филипините може да бъде разделен на два основни сезона, както в повечето тропически държави: сух и дъждовен. Сухият е от декември до май, от държодвният е от юни до ноември. Сухият сезон може да бъде допълнително разделен на хладен сух сезон – от декември до февруари; и горещ сух сезон – от март до май. Все пак не се притеснявайте от „хладния“, защото температурите през нощта рядко падат под 20 градуса, докато през деня се въртят около 30 градуса.
Има две сезонни въздушни течения, които местните са нарекли на персонажите от филипинските легенди Амихан и Хабагат. От ноември до април духа „благият“ Амихан от североизток, докато от май до октомври духа „мощният и непредсказуем“ Хабагат от югозапад. Само в някои дни от годината, когато ветровете се обръщат, има дни без вятър.
Най-доброто време за посещение във Филипините зависи от очакванията ви:
- Ако желаете да бъде по-спокойно откъм туристи, се ориентирайте около смяната на сезоните – ноември или май.
- Ако желаете приятна лятна прохлада и нямате против повече туристи – тогава декември-февруари.
- Най-топлият и слънчев период, съчетан с най-спокойното море и една идея по-малко туристи е март-април.
Кои са най-красивите острови във Филипините?
Най-красивите острови във Филипините са Боракай, Палаван, Бохол, Корон, Лусон, Себу, Балабак, Сиаргао, Сикихор и Малапаскуа, докато най-големите са Лусон, Минданао, Самар, Негрос и Палаван. Най-популярен безспорно е малкият и забележителен остров Боракай, който се намира в централната част на страната. Площта му е малко над 10 кв. км, но са достатъчни да побере половината Рай. За сравнение, той е едва 3 пъти по-голям от Борисовата градина в София. Почти е сигурно, че той ще е една от дестинациите, които ще планирате, затова сме изготвили кратък пътеводител за най-важното, което трябва да знаете за Боракай, преди да отидете.
Какъв е стандартът и какви са цените във Филипините?
Очаквахме, че Филипините ще ни излязат „без пари“, но не беше точно така. Стандартът на живот там е значително по-нисък от този в България и това лесно се забелязва, когато кривнете встрани от популярните дестинации. Но по туристическите места цените са сравними, дори понякога надвишават, тези в нашата родина.
Ето накратко колко може да излезе почивка за двама души с нормални условия:
Самолетни билети: 3000-3500 лв. от София за двама (ако следите за промоция, може и за около 2000 лв. от Истанбул).
Основни разходи:
- Бюджетно: нощувка – под 60 лв., ресторант – 30-40 лв.
- Нормално: нощувка – 100 лв., ресторант – 60-80 лв.
- Средно: нощувка – 200-250 лв., ресторант – 100-150 лв.
- Луксозно: тук няма лимити. Има много хотели с цена над 1000 лв. за нощувка и наистина скъпи заведения.
Други важни разходи:
- Активности: 50-80 лв./човек.
- Други разходи: 30 лв./ден.
- Бира: 3 лв./бр.
Каква е валутата във Филипините и трябват ли ни пари в кеш?
Валутата във Филипините се нарича филипинско песо (символ: ₱; код: PHP). Широко разпространено е използването на американски долари за хотели, атракции и активности, но не и за ресторанти или магазини например. За съжаление, към 2025 г. парите в кеш все още са абсолютно масово явление, което налага пренасянето на големи суми пари или тегленето от банкомат. Изглежда, че банковите такси за картови разплащания там са все още високи, защото дори при плащания на ПОС терминал добавят допълнителна такса в размер на процент от сумата.
За пътувания в чужбина ние използваме финтек услугите Revolut и Curve, чиито такси за превалутиране и теглене излизат дори по-изгодно, отколкото да обменим филипински песо в България. Обаче удобството да не носиш хиляди в кеш е незаменимо. Предвид огромните маржове в обменните бюра, препоръчваме да проверите в банката си колко би ви струвало тегленето от банкомат във Филипините, като имате предвид, че максималните суми за теглене бяха ₱10000.
Не забравяйте да предупредите банката си, ако смятате да теглите или да се разплащате с карта във Филипините. По принцип това винаги е задължително, когато пътувате в страни извън ЕС, защото повечето банки (ако не и всички) веднага блокират картата ви след транзакция в чужбина.
Трябва ли виза за Филипините?
През 2013 г. Филипините премахват изискванията за туристическа виза за България и оттогава няма изисквания за виза, когато посещението е до 30 дни! Нужен е само паспорт, валиден минимум 6 месеца от датата на влизане в страната, както и задължително попълнен предварително eVisa формуляр.
Има няколко възможности за удължаване на престоя:
Кандидатстване за удължаване – за разлика от много държави, тук първоначалният период на посещение от 30 дни може да бъде удължен няколкократно, до общо 36 месеца. Първото удължение винаги е 29 дни, след което може да се кандидатства за допълнителни 1, 2 или 6 месеца. Всяка една от заявките трябва да бъде направене не по-късно от 7 дни преди изтичането на съответния период.
Излизане и влизане в страната – както е в повечето страни по света без визов режим. Преди да изтече 30-дневният престой, можете да отскочите до някоя близка държава и след два-три дни се върнете обратно във Филипините. Така автоматично се подновява 30-дневният гратисен период.
Къде се намират Филипините и колко са големи?
Филипините представлява архипелаг от над 7000 острова в Югоизточна Азия. Тя се намира в топ 15 на света по население – около 115 млн. души. Като площ е далеч назад в класациите със своите 300 хил. кв. км, но е доста разпиляна по островите и придвижването от една дестинация на друга понякога е доста времеемко.
Придвижване между островите и транспорт във Филипините
Тъй като забележителностите на Филипините са разпръснати по острови в различните краища на страната, ще се налага да правите доста трансфери, предимно въздушни. Авиокомпаниите Philippines AIrilines, Cebu Pacific и AirAsia има редовни полети между повечето основни летища, докато AirSwift (който може да не откриете в големите платформи, но я има например в 12go) прави директните връзки между Ел Нидо и останалите най-популярни острови.
Понякога може да се налага фериботен трансфер, ако прескачате между близки острови като Бохол-Себу, Бохол-Сикихор, Ел Нидо-Корон и др. Фериботите също може да резервирате през платформата 12go.
Като става въпрос за наземен транспорт:
- За кратки градски разстояния – авторикши или както още ги наричат тук-тук (tuk-tuk).
- За по-дълги градски разстояния – такси или в някои от по-големите градове Grab, който е азиатски еквивалент на Uber и силно препоръчваме като удобен и надежден (тествано дори за доставка на храна).
- В Манила има няколко метролинии, които не ни изглеждаха достатъчно за покритие на такъв мащаб. За използването на метро не можем да дадем съвети, защото цялото ни време в Манила беше едно бързане и разчитахме само на Grab.
- За транспорт между градовете – междуградски автобуси и shuttle услуги.
Има ли нужда от ваксина за Филипините?
Не, няма задължителни ваксини за посещение на Филипините, освен ако не пристигате от държава, която е официално рискова за пренос на жълта треска. Ако спазвате имунизационния си календар в България, би трябвало всичко да е наред. Но ако все пак имате опасения, основните препоръки за страните от Югоизточна Азия са Хепатит А и B, тетанус и дифтерия, коремен тиф, полиомиелит, менингококова инфекция и бяс.
Има ли риск от Малария във Филипините?
Като цяло, по-голяма част от страната е считана за безопасна, но в някои региони на Филипините все пак има риск от малария, макар и сравнително нисък (общо за страната: ~3000 случая през 2022 и ~6000 случая през 2023). Най-южните острови са считани за такива зони – Палаван (най-вече централните и южните части) и островите от групата на Минданао. За да намалите риска от малария, е препоръчително да избягвате дъждовните сезони, когато е пикът на комарите.
Безопасни ли са Филипините?
Югоизточна Азия се смята за доста безопасна за туристи и за това може да съдите по факта, че пътешествениците избират тази част на света за самостоятелни пътувания с месеци. В това отношение, Филипините са типичен представител на Югоизточна Азия и несъмнено влизат в клуба на най-туристическите държави. Толкова типично е за филипинците да срещат чужденци, че едва ли им правите друго впечатление, освен че ви виждат като „касичка“.
Внимание обаче трябва да се обърне на остров Минданао и архипелага Сулу, където има чести терористични атаки на бунтовнически групи срещу военни, при които цивилните могат да пострадат. Макар нападенията срещу граждани да са редки, в тези райони понякога се случват и религиозни конфликти.
Езикът във Филипините и как да комуникираме? На какво ниво е английският?
Основният официален език очаквано е филипинския и се говори навсякъде в държавата, макар да съществуват близо 200 локални езика. Но най-хубавото е, че английският е вторият официален език в страната и може да разчитате, че почти навсякъде ще ви разбират. Това прави самостоятелната обиколка на тази страна подходящо начинание.
Каква е религията във Филипините?
Филипините са една от двете типично азиатски държави (заедно с Източен Тимор), в които преобладава християнството (като не смятаме Русия, Грузия, Армения и Кипър). 333-годишното колониално влияние на Испания е спомогнало близо 79% от населението в днешно време да са католици. Малко над 6% са мюсюлмани, а останалите са разпределени измежду други религии и култове, основно течения на християнството.
Годна ли е питейната вода във Филипините?
Питейната вода от чешмата във Филипините не е годна за пиене, затова е задължително да консумирате бутилирана. Единствено в Манила се смята, че водата е сигурна, но въпреки това съветите са да прибягвате към чешмяна вода само в краен случай. Има региони от страната, в които е добре да избягвате дори миене на зъби с обикновена вода. Ел Нидо е една от най-популярните дестинации, в които това важи. Ние го разбрахме по-трудния начин, не предполагайки, че толкова туристически регион, може да изпитва такива проблеми. След тридневното ни натравяне нямаше филипинец, който да не го потвърди.
Предплатени SIM карти с интернет и телефон във Филипините
Предплатените SIM карти във Филипините са евтини и леснодостъпни. Ние купихме 28-дневни пакети с по 30GB за по 15 лв. от най-близкия магазин 7-Eleven, които са буквално на всеки ъгъл. Освен там, SIM карти се продават в другите големи вериги Family Mart и Mini Stop, както и в молове, летища и др. Имаше само една останала карта, която момчето на касата помогна да активираме и заредим. Втората карта активирахме сами от приложението на оператора, откъдето също може да изберете предплатената услуга.
Ние се спряхме на телекома Smart, който е единият от лидерите във Филипините, заедно с Globe. Впечатленията ни са отлични, понеже интернетът беше достатъчно бърз, приложението им е много удобно, може да се купят почти навсякъде. Не можем да сравним обхвата, но според местните и интернет източниците изглежда, че нямат особена разлика с Globe. Не могат да се похвалят с покритие като в България, но е напълно достатъчно в основните туристически дестинации.
Контакти и зарядни устройства във Филипините
Стандартният волтаж във Филипините е 220 волта и честота 60 херца. Стандартно се използват контакти за щепсел с два плоски щифта “Тип А (Type A)” и “Тип Б (Type B)”, като в САЩ, Канада, Мексико и повечето страни в Северна и Южна Америка. В повечето източници пише, че се използва и “Тип Ц (Type C)”, но ние не срещнахме такива. Това значи, че трябва да имате приставка и при всички положения един универсален адаптер за пътувания в чужбина би свършил работа.
Часова зона и разлика между България и Филипините
Филипините се намират в +8 GMT часова зона, което означава, че са по-напред от България с 5 часа през зимното часово време и 6 часа през лятното часово време.
Летателно време от България до Филипините
Местоположението на Филипините като една от най-източните държави в Азия означава, че ще пътувате дълго. Минимално ще прекарате 13 часа в самолет, и тъй като няма директни полети от България, с трансферите добавяме още. Като включим и часовата разлика, пътуването от София до Манила може да се окаже едно денонощие.
Бърз преглед на авиокомпаниите ни показва:
~13 часа полети (17-20 часа с трансферите) – до столицата Манила.
~14 часа полети (30-35 часа с трансферите) – до островите Боракай или Бохол.
Затова най-добре разгледайте Манила за 1-2 дни, да се аклиматизирате и адаптирате към часовата разлика и продължете към крайната дестинация.
Информация и контакти с посолството на България във Филипините
България няма посолство във Филипините, като обслужващо е посолството във Виетнам.
Уебсайт:
www.mfa.bg/embassies/vietnam
Адрес:
№5 Nui Truc str., Van Phuc Hanoi; P.O.Box 10
Телефон:
+84 24 3845 2905
Телефон/факс:
+84 24 3846 0856
Работно време:
Понеделник – Петък
9:00 -12:00 ч.