Пътеводител на остров Боракай – всичко, което трябва да знаем
Остров Боракай е смятан за един от най-красивите острови на света, но е добре да разберете повече за него, преди да го посетите. Нашият кратък пътеводител ще ви даде най-важната информация за планирането и престоя на това малко райско парче земя. Вероятно ще ви спести време и усилия, ще научите интересни неща, пък може и да помогне за бюджетирането. Може да сте чували, че Боракай е епицентър на тропически партита, но вече не е точно така. Затвова нека започнем с кратка туристическа история на остров Боракай.
Но преди това ще изброим накратко каква важна информация ще откриете в този пътеводител:
- Трансформацията на остров Боракай
- Какво трябва да знаете за Филипините?
- Колко време да отделите?
- Най-интересните места и атракции
- Какви са цените?
- Какво са Станциите?
- Къде да отседнем?
- Как да стигнем до Боракай?
- Транспорт и придвижване
- Има ли риск от малария?
- С кои острови да съчетаем Боракай?
Трансформацията на остров Боракай
Туризмът в Боракай започва да се развива през 80-те и с всяка година островът добива все по-голяма популярност, докато в началото на новия век се превръща в една от най-популярните тропически парти зони в света. В един момент е завзет от барове и оглушителна музика, а от белите плажове не се вижда и песъчинка от купонясващите. Това оставя голям отпечатък върху околната среда, тъй като почти всеки фас, чаша или бутилка, отиват в морето. От Рай, островът все повече заприличва на Ад.
Тогава правителството на Филипините решава да вземе безкомпромисни мерки срещу разрухата на Боракай, в стремежа си да възвърне предишния му блясък. През 2018 година островът е изцяло затворен за 6 месеца! През тях се извършва рехабилитация и цялостна реформа в управлението му. Преустановяват се всички дейности на плажните ивици, включително се забранява консумацията на напитки. Драстично е намален и максималният капацитет на туристи, които могат да стъпят на острова. Въведени са нови данъци и такси, а човек може да се качи на ферибота, само ако има предварителна резервация.
Резултатът е налице и Боракай е чист, спокоен и красив – идеално място за истинска почивка.
Какво трябва да знаете за Филипините, преди да ги посетите?
Преди да разберете всичко, което трябва да знаете за остров Боракай, е добре да разберете повече за държавата, в която се намира, за да няма изненади. В отделна статия сме описали най-важното за Филипините, което трябва имате предвид преди и по време на престоя си в тази част на света. В линка по-долу ще намерите информация за сезоните, най-доброто време, визите, безопасността, интеренета и още много други полезни детайли.
Колко време да отделите на Боракай?
Ние имахме само 3 дни за Боракай, които ни стигнаха, за да видим най-интересните места. Това е достатъчно за пътешественици, които имат ограничено време и желаят да посетят повече места във Филипините. Но дори и те ще признаят, че за истинска наслада на това място са нужни повече. Минимумът, който препоръчваме, е 5 дни, за да успеете да се потопите в тропическата атмосфера и да релаксирате. Разбира се, за любителите на мосрски почивки – поне седмица. За да обобщим:
- За да видите най-основното – 3 дни.
- За да го усетите – 5 дни.
- За да му се насладите – 7-8 дни.
Кои са най-интересните места и атракции на остров Боракай?
Остров Боракай не изобилства от забележителности, но той самият си е забележителност. Изживяването на него е свързано предимно с плажове и водни атракции. В отделна статия сме отделили повече време за описание и снимки от най-интересните места и изживявания на Боракай, а тук само ще ги изброим.
- Белия плаж
- Скалата на Уили
- Пещерата Сигбин
- Плажът Пука
- Плажът Динивид
- Плажът Булабог
- D’Mall
- Island Hopping турове
- Кайт сърфинг
- Гмуркане
- Полет с хеликоптер
Какви са цените на остров Боракай?
Остров Боракай е може би най-скъпата дестинация на Филипините, но въпреки това цените са не са по-високи от тези в Слънчев бряг или Златни пясъци. За нация със стандарт като филипинците, определено си е доста скъпо, но за средностатистически европеец, австралиец и дори българин, цените са доста приемливи. Спокойно може да намерите прилична хотелска стая за двама до 100 лв. на вечер. Ако се огледате повече, ще откриете и ресторанти където да вечеряте за до 50 лв.
Ето накратко колко може да излезе почивка за двама души с нормални условия:
Самолетни билети: 3000-3500 лв. от София за двама (ако следите за промоция, може и за около 2000 лв. от Истанбул).
Основни разходи:
- Бюджетно: нощувка – под 60 лв., ресторант – 30-40 лв.
- Нормално: нощувка – 100 лв., ресторант – 60-80 лв.
- Средно: нощувка – 200-250 лв., ресторант – 100-150 лв.
- Луксозно: има много хотели с цена над 500 лв. за нощувка и наистина скъпи заведения.
Други важни разходи:
- Бира: 3 лв./бр.
- Активности: 50-100 лв./човек.
- Други разходи: 20-30 лв./ден.
Станция 1, Станция 2 и Станция 3
Доста често ще срещате термините Станция 1, Станция 2 и Станция 3 при простоя си на Боракай. Те ще бъдат основният ви ориентир на острова. Почти всичко популярно е на Белия плаж и номерата на станциите служат за по-добра насока. Тези имена са останали от времето, в което на туристическите лодки е било позволено да акостират на него и така са разграничавали пристанищните станции. Станции 1, 2 и 3 разделят мислено Белия плаж на три относително равни части и номерацията върви от север на юг (тоест, обратно на близостта си до пристанището/летището). А каква е разликата между тях?
Станция 1 – лукс и спокойствие
Станция 1 е с най-широката плажна ивица и плитки брегове и по нея са разположени доста от луксозните комплекси в Боракай. Колкото по на север отиваме, толкова повече се усеща спокойствието. Туристическият поток стихва някъде около Скалата на Уили (което си е почти към средата) – една от най-популярните забележителности на остров Боракай. Оттам нататък може да се радвате на приятна разходка до плажа Динивид.
Станция 2 – центърът на събитията
Станция 2 е най-оживената част на остров Боракай, защото е най-достъпна от всички на острова. Тук ще откриете най-популярните магазини, ресторанти, барове, туристически агенции и общо взето всичко, което очаквате да има в един туристически комплекс. Бреговата линия продължава да е плитка, а хотелите наоколо са среднорязрядни.
Станция 3 – бюджет и отпускане
Станция 3 е най-южната. На много места ще да прочетете, че е най-бюджетната, тихата и автентичната, но според нас това все повече се превръща в носталгия към отминали времена. Както забелязахме, а и четем по-осъвременена информация, все повече се приближава до Станция 2. Вярно е, че наоколо все още може да откриете най-много бюджетни хотели близо до плажа, продължава да привлича повече соло пътешественици, като духът е преобладаващо младежки, но вероятно скоро няма да е така. И тук важи правилото, че колкото по-противоположно на Станция 2 отиваш, толкова по-голямо спокойствие усещаш, но сякаш не беше какато на Станция 1. Водата е една идея по-дълбока, но нищо фрапиращо.
Къде да отседнем на остров Боракай?
Остров Боракай, както не е голям, така и не е малък. В протежението на неговите 8 километра дължина има най-различни зони, но като изключим Белия плаж и вътрешността около него, почти няма други наситени с хотели райони. Дори на централно разположеният плаж Булабог има супер малко хотели и заведения, макар ние да нощувахме в приличен хотел точно там.
Луксозно настаняване
Ако търсите повече удобства и блясък, определено първо ще отправите поглед към Станция 1 на Белия плаж. Там са разположени голяма част от луксозните комплекси. Но не се ограничавайте, защото целият Боракай е красив и не е нужно да има концентрация от хотели, за да откриете 5-звездно изживяване. Дори някои северни самотни плажове са почти „частни“.
Среден клас хотели
Поне 60-70% от хотелите на Боракай отговарят на това описание. Спокойно може да си отворите Google Street View, да тръгнете на „разходка“ по Белия плаж и да си изберете най-симпатичното място. Със сигурносте ще откриете хотел в средния ценови диапазан.
Бюджетни нощувки
Колкото и да говорим, че Станция 3 започва да доближава Станция 2 по цени, все пак си остава тенденцията тук да има най-много евтини хотели близо до първа линия. Ако не държите да сте на 50 метра от плажа, не е трудно да откриете бюджетни нощувки почти навсякъде във вътрешността на остров Боракай.
Как да стигнем до остров Боракай?
Почти е сигурно, че ще пристигнете на Боракай със самолет. Всички местни авиолинии – AirAsia, Philippines Airlines, Cebu Pacific и CebGo имат редовни директни полети от Манила (по някога над 20 дневно) и Себу, a AirSwift летят директно от/до Ел Нидо.
Но как си представяте летището и пътуването до хотела? Ще започнем с това, че на Боракай няма летище. Такова има в градчето Катилкан на съседния остров Панай. Това значи, че не може просто да хванете такси и да стигнете до хотела. А терминалът за пристигащи изглежда като автогарата на някой среден по големина град в България, напук на очакванията за нещо супер лъскаво, подхождащо на райското име Боракай.
Ако нямате уреден трансфер от хотела или самостоятелно, ще трябва да предприемете няколко стъпки.
От летището до пристанището в Катиклан
Хващате тук-тук (триколка/авторикша) или маршрутка, които ви водат до пристанището за 5 минути. Най-добре е с тук-тук, защото докато маршрутката се напълни и натъпчете багажите, ще сте стигнали три пъти с триколката. Ние забелязахме стоянката на авторикшите на 50 метра по-надолу от паркинга на летището, където една женица под навес надписваше билетчета срещу ₱150.
Пристанището в Катиклан и трансфера до Боракай
Преди да се качите на борда, има няколко процедури:
- Удостоверяване и регистрация за влизане в Боракай – както споменахме по-рано, от 2018 трябва да имате хотелска резервация, за да ви допуснат на Боракай. На пристанището трябва да попълните формуляри със своите и данните за хотела, за да удостоверите това.
- Заплащане на пристанищната такса.
- Заплащане на екологичната таска.
Редовни фериботи от/за Боракай се движат на половин час, като най-често са съобразени с входящите и изходящите полети. Доколкото разбрахме, има и други лодки, които могат да ви превозят, но фероботът си остава най-удобният вариант.
През всеки от двата сезона теченията се променят, затова фериботите и лодките оперират до различни пристанища на Катиклан и Боракай, но по-скоро го даваме като вметка, защото местните знаят точно къде да ви заведат и процедурите са еднакви.
Транспортът и придвижването на остров Боракай
Автомобилите в Боракай са забранени, поради което единственият транспорт са автобус, тук-тук и лицензирани частни ванове. Като цяло, ако не смятате да обикаляте много и сте отседнали някъде на Станциите, особено на Станция 2, може да не ви се наложи да използвате транспорт.
Автобусната линия Hop On Hop Off Boracay
Ние използвахме предимно автобусната линия Hop On Hop Off Boracay и можем да кажем, че е много удобна. Обикаля целия остров, движи се редовно и спирките са на често, така че едва ли са много хотелите на повече от 7-8 минути пеша от спирка. Предлагат се няколко варианта на карти – от еднократна до тридневна. Към 2025 година еднократното пътуване е ₱100, докато тридневната карта е ₱450 без лимит на пътуванията.
Тук-тук
Както може би вече сте разбрали, триколките са изключително популярен транспортен метод във Филипините. В Боракай са основният. За да подобрят средата на острова, тук авторикшите са електрически, което влияе много положително за шума и замърсяването. Освен това са доста по-нови и комфортни от стандартните. Към 2025 година, цената за кратки разстояния е около ₱100, докато от пристанището до хотела е над ₱150.
Частни ванове
Може да няма частни ванове на пристанището, защото най-често се уреждат предварително чрез хотела или директно от компанията превозвач и предимно в пакет с цялостен трансфер от летището. Все пак вероятно ще откриете при желание за повече комфорт или ако сте по-голяма група.
Има ли риск от Малария на остров Боракай?
Не, няма риск от малария на Боракай. В голяма част от Филипините маларията вече се смята за овладяна и популярният остров е един от районите без риск.
Други красиви острови във Филипините, с които да съчетаем Боракай?
Рядко срещаме хора, които да изкарат по-малко от 10-15 дни във Филипините. Предвид че Боракай е сравнително статичен, може да доскучее за повече от 6-7 дни. По-дългите екскурзии предразполагат да посетите два или повече острова, в зависимост от времето, с което разполагате. За три седмици ние посетихме 6 от основните, плюс още няколко по-непознати, но си беше тичане и не го препоръчваме на всеки. Затова сме описали опита си и даваме няколко полезни съвети в отделна статия. Но все пак ето списъкът за бърз преглед на други 10 от най-красивите острови във Филипините:
- Палаван
- Бохол
- Себу
- Корон
- Лусон
- Балабак
- Сиаргао
- Малапаскуа
- Батанес
- Сикихор