СПА уикенд в Терме Букурещ и нощна разходка из румънската столица
В повечето случаи статиите ни за Румъния започват с: „Като си бяхме в Разград“. Тази също няма да е изключение, защото Разград е на две крачки от Букурещ.
Зимата винаги ми е носила специално усещане, защото тогава имам рожден ден. Решихме да го отбележим малко по-различно – със СПА почивка. Единственото, на което държахме, беше да има „външен топъл басейн“. Звучи просто, нали? Оказа се, че изборът около Разград не е голям – може би само Варна е опция. Но всъщност тази липса се превърна в повод за малко приключение – да посетим тропическия рай на Терме Букурещ, за който толкова много бяхме чували.
И да, този път оставихме децата вкъщи. Решихме, че е време да проучим мястото сами – и да си подарим малко заслужен релакс.
Нощна разходка в Букурещ
И така, тръгнахме четвъртък след работа към Букурещ, като по пътя взехме онлайн винетка за Румъния. Отне ни по-малко от два часа до румънската столица. Ако идвате от София с кола, пътят ще ви отнеме около 5 часа и половина. Според сайта на БДЖ, има влак, който е на добра цена, но лично аз не бих рискувала с него.
Паркирахме на по-закътано място в центъра и тръгнахме на разходка. Нощен Букурещ беше много симпатичен с украсените си улички. Най-вече ми направи впечатление Pasajul Villacrosse, известна още като „уличката с шарени чадъри“, на която така и не видяхме чадъри. Запътихме се към известен бар-ресторант, който ми попадна съвсем случайно – Linea Closer To The Moon. Както името подсказва, заведението е на покрива на висока сграда, по-близо до Луната. Масите са разположени под големи балони и панорамната гледка към Букурещ те кара да почувстваш романтиката на нощния град.
За вечерта си наехме апартамент в Отопени, на 10–15 минути шофиране от Терме. Ако сте с кола, не е задължително да се настаните в този район. Ние го избрахме, защото искахме да стигнем рано в Термите, за да си осигурим предиобедното спокойствие.
Предложения за места за настаняване, в района на Терме Букурещ
На следващия ден бяхме на Термите. Отпред има огромен паркинг, така че още един плюс да пътувате с кола до там. Избрахме петък за посещение, мислейки че ще избегнем тълпите, за които бяхме чували. Да, със сигурност петъкът не достигна капацитета от 5999 души, но в обедните часове вече беше пренаселено, а след 16:00 направо си беше гъчканица. Препоръката ни е да посетите мястото през седмицата или най-много в петък, ако нямате друга възможност.
Билети за Термите
Билети за Терме Букурещ може да купите онлайн, на място (цените са леко по-високи, а и ще чакате повечко), или от различни партньори на Терме Букурещ.
Хубавото на партньорите е, че предлагат опцията да ви вземат от дадено място и съответно да ви върнат. Удобно е, ако не сте с автомобил, или ако шофьорът желае да се отпусне в топлата вода на тропическо СПА с коктейл или два.
Bucharest: Therme București Entry Ticket with Transportation
Имате няколко опции за времетраенето на престоя ви: 3 часа, 4.5 часа или цял ден. Ако разполагате с повече време, ви препоръчваме да останете до по-късната част на деня, когато светлините променят мястото.
Важно е да знаете, че при закупуване само на зона „The Palm“ получавате и зона „Galaxy“. А ако изберете „Elysium“ получавате и всичките три зони. Единствената зона, която може да се посещава от деца под 14 години е „Galaxy“. Макар да бяхме без мъниците, Панайот влезе, само за да я види. Това, в късния следобеден петък, му отне около 30 минути с едно спускане по водна пързалка.
Трите зони на Терме Букурещ
Зона „Galaxy“
Мястото за хора с деца. Но и гарантирано забавление за възрастни. С най-дългата система от вътрешни пързалки в Европа и 16 водни атракции, може да изкарате съвсем спокойно 4-5 часа.
Зона „The Palm“
Най-популярната и снимана зона в Терме Букурещ със сигурност е The Palm. Тя създава усещането, че сте на тропиците – високите температури, влажността и над 500 палми придават това автентично чувство. Основният термален басейн е поддържан на 33°C и е разделен на вътрешна и външна част. Свързването между тях става чрез врата във водата, което означава, че дори при студено време навън, няма да почувствате разлика – изключително приятно, особено ако сте там през зимата, както бяхме ние – през февруари.
Зоната предлага и минерални басейни с терапевтични свойства – от соли от Мъртво море за кожата и имунитета до литиеви и магнезиеви басейни за релакс и укрепване на тялото.
The Palm е проектирана за спокойствие и уют. Ако изберете ден с по-малко посетители, преживяването ще е страхотно.
Външният басейн на The Palm в Терме Букурещ е едно от онези места, които не искаш да напускаш! Представете си – навън е студено, но вие сте потопени в топла минерална вода, която ви обгръща като прегръдка. А да не говорим за джакузито и масажните дюзи – истински рай за отпускане.
Зона „Elysium“
Тук е мястото за СПА процедурите – инфрачервени лампи, сауни от най-различен вид, включително киносауна, малки басейни за релаксиране, йога, пилатес.
Elysium е единствената зона в Терме, където можете да се насладите на масажи и спа процедури, които се резервират на място.
Като заключение, можем да кажем, че мястото си заслужава, но пак да подчертая дебело – по възможност избягвайте уикенда. Подгответе си чехли и халати, за да не се налага да си плащате за тях. Ние бяхме забравили за тази подробност, нали не сме големи СПА туристи. Вътре има ресторант с пребогато меню, който изглеждаше с добра организация. В Терме Букурещ се плаща със специални гривни, които „осребрявате“ на изхода.