Валенсия с деца за 3 дни
Когато някой попита „Къде да отидем с децата“, „Кое е най-подходящото място в Европа с деца“ мигновено се сещаме за Валенсия. Испанският град е едно от местата, които предлагат много интерактивни занимания за деца.
Полетът от София е кратък – само 3 часа, а летището на Валенсия не е много далеч от града. Предвижването е удобно с градски транспорт и най-важното е, че местата за разглеждане са интересни, както за малките, така и за големите.
Кацнахме във Валенсия и макар че е третият по големина град в Испания, на летището беше чисто и спокойно. Такситата очакваха пристигналите пътници, като си държаха фиксирана цена. До центъра, където отседнахме, цената бе 25 евро. Столчето за по-малките деца се заплаща допълнително по 5 евро и е задължително. Според разположението на хотела ви, метрото е друг вариант, който е не по-малко удобен.
И така, ето нашите фаворити в класацията за най-интересните атракции за деца:
- Градът на изкуствата и науките
- Музей на науките Принц Филип
- Океанографик
- Хемисфера
- Природонаучният музей на Валенсия
- Биопарк
- Гъливер парк
Къде да отседнем във Валенсия?
Препоръчваме да си запазите нощувките по-рано, за да имате повече опции за настаняване. Особено ако планирате да посетите Валенсия с приятелско семейство. Казваме го, защото Валенсия е много предразполагаща за споделено семейно приключение.
Ние избрахме апартамент, който е на централно място, близо до парк, детска площадка и супермаркет. И сме доволни от местоположение, цена и удобства. Но може да видите и други опции за настаняване:
- Mar&Sol Flats by Vivo GC
- Mon Suites Jardín de Ayora
- Citizentral Gascons
- Flats Friends Torres Quart
- Valencia Home
А колко места ще посетите във Валенсия, зависи с какво темпо разглеждате и какви интереси имат децата ви. Например, Стеф обича всичко свързано с наука и експерименти, интерактивни филмчета, Космос. И ако ние не си гледахме часовника да го подканяме, можеше и да нощуваме в музеите.
Градът на изкуствата и науките (The City of Arts and Sciences)


Градът на изкуствата и науките във Валенсия е място, където архитектура, култура и забавление се съчетават и предоставят преживяване за цялото семейство. Проектиран от Сантяго Калатрава и открит през 1998 г., този комплекс е идстински архитектурен шедьовър, който се е превърнал в символ на Валенсия с футуристичните си форми. Простира се на почти 2 км и включва шест сгради.
Тук ще откриете Хемисферата със сферично IMAX кино и планетариум, Музея на науките, където децата могат да докосват и изследват, и Океанографик – най-големият аквариум в Европа. А за любителите на изкуството, Палау де лес Артс предлага оперни и музикални спектакли. Градът на изкуствата и науките е съчетава знание и забавление, което е идеално за семейства, търсещи нови вдъхновяващи преживявания!
Музей на науките Принц Филип (Prince Felipe Museum of Science)

Музеят на науките Принц Филип е една от футуристичните сгради на Града на изкуствата и науките. На това място фразата „не пипай“ е забранена. Тук целта е точно обратната – децата да пипат възможно най-много, с което да опознават и учат. Изключително итерактивен образователен център, който насърчава любопитството. С едно наум, че е подходящ за поотраснали деца, които вече са в училищна възраст и могат да „осъзнаят“ експериментите и демонстрациите.
Помещава се на 4 етажа, като със сигурност трябва да си отделете минимум 3-4 часа, а с по-научно насочени деца може и цял ден.
Партерният етаж е зони за билети, магазини, ресторанти и изложби като „Наука на сцената“ и „VR студио“. Стеф нямаше търпение да се потопи във виртуалния свят, макар и за кратко. И как няма, все пак са го гонили динозаври.
Първият етаж е за основно за Космоса. Изложбата „До Космоса“ е свързана с изследването на Вселената. Представя информация за астронавтите, космическите мисии и технологии. Има много интерактивни елементи, които „подготвят“ децата за живота отвъд атмосферата.


Ще видите черни дупки, ще докоснете вакуум и дори ще усетите как изглежда свръхсветлинната скорост, от което буквално ще ви се завие свят. Има кътче, на което се прожектира реално излитане в Космоса, като за усещане на емоцията ви помага и столчето, което имитира позицията на космонавтите по време на мисия. Ако сте изморени, е подходящо място за 10 минутна почивка, но самият филм не е толкова любопитен за децата.
Вторият етаж е биографичен и отдава почит към трима нобелови лауреати за медицина – Сантяго Рамон, Северо Очоа и Жан Досе. За да му се отдадеш по-задълбочено, вероятно е необходимо да си професионално насочен в сферата на науката и медецина. Предполагам разбирате, че едва ли ще предизвика интерес у децата.
Третият етаж е най-интерактивният от всички. Най-статични са експозициите „Земя“ и „Марс“ със своите марсоходи, макети на совалки и космически станции.



Но отвъд тях се случва „магията“ на физиката с десетки приспособления, които демонстрират различни физични закони по най-забавния начин.
Океанографик (Oceanografic Valencia)

За най-големия аквариум в Европа отделихме над половин ден и честно казано можеше да останем още. Децата бяха нетърпеливи и основателно – разходката из различните секции ги накара да се почувстват като истински изследователи на подводния свят. А когато ги усетихме наситени от красивите гледки, разпускахме на детските площадки или зоните за хапване. Секциите в Океанографик са 8, всяка от които представя различна екостистема – Средиземно море, Блатни зони, Умерени и Тропически морета, Океани, Антарктика, Арктика, Острови и Червено море.




Вървяхме близо до акули, скатове, змиорки, многобройни цветни рибки и розови медузи. С обожание децата гледаха големите костенурки, които плуваха на ръка разстояние. Впечатляващо беше и храненето на белугите, където имахме възможност да наблюдаваме тези невероятни същества. Крокодилите пък се криеха. А най-голяма наслада изпитаха на шоуто с делфини в Делфинариума.

Разходката ни завърши в сфера, в която можеше да влезем и да се докоснем до красиви птици, една от които е Розовата лопатарка. Океанографик се харесва на малки и големи и така ще ви измори, че ще бързате към местата във Валенсия с вкусна паеля.
Хемисферата (Hemisferic)

Хемисферата е също част от комплекса Град на изкуствата и науките. Може да комбинирате с билет за Океанографик. А какво представлява? Хемисферик е истински архитектурен шедьовър с форма на око, отразяващо се в огромно езеро. Покривът му, наподобяващ клепач, може да се отваря и затваря. В IMAX киното можете да се потопите в невероятни филми и цифрови прожекции върху огромен сферичен екран, който те огражда. Слушалките на входа ви позволяват да изберете езика на прожекциите – испански, валенсиански, английски или френски. Продължителността на прожекциите е около 40-45мин.
Нашите деца гледаха само картинки, тъй като не разбират все още английски.
Природонаучният музей на Валенсия (Natural Science Museum of Valencia)
Не успяхме да посетим този музей, но от това, което сме гледали, също би било предпочитано място от децата. Музеят за природни науки във Валенсия разполага с пет основни изложбени разделения. Сред тях са технологични експонати, богата палеонтологична колекция от древни южноамерикански бозайници, изложба за еволюцията, разнообразие от миди и експозиция, представяща екосистемите на Валенсия.
Биопарк Валенсия (Bioparc Valencia)

„Ще срещнете много животни, много зеленина и онези герои от филмчето Мадагаскар, помните ли ги? И тях ще видите.“ Така представихме Биопарк Валенсия на децата и бяхме прави. Той не е типичната зоологическа градина. Нямаше животни в клетки, а напротив – живеят в просторни, внимателно създадени хабитати, максимално близки до естествената им среда.
Разходката сред саваната ни даваше усещането за реално сафари – зебри, жирафи и антилопи споделят едно пространство, докато хиени и лъвове „дебнат“ отдалеч. Там се намират всички популярни обитатели на Африка и дори лемурите, които свободно скачат по клоните на дърветата в секция „Мадагаскар“, точно както в любимото детско.




А Неви ни постави предизвикателсто – да открием леопарда. Осем души се заехме с тази задача. Обикаляме, оглеждаме се – няма. Като че ли трябваше да чуе нейния плач, за да ни се открие. Буквално 30 секунди след като Неви се разплака, открихме неговия дом. Леопарда се излежаваше безгрижно, едва различим под сянката на храстите, но това беше достатъчно за да върне усмивката ѝ.
Биопаркът е създаден с мисия – не само да забавлява, но и да вдъхновява за уважение към природата. Основната му цел е да насърчава грижата и любовта към животните. Освен че е едно от най-добрите места във Валенсия за семейни приключения, той предлага и образователни зони, шоу програми и специални кътове за отдих.
Важно е да отбележим, че Биопаркът е посветен на Африка и нейната невероятна природа. Затова предупреждаваме да не очаквате огромно биоразнообразие.
Гъливер Парк (Gulliver Park)
Валенсия, освен с всичко изброено, е известна и с многобройните си детските площадки. С тях разбира се, децата никога няма да скучаят.
Но има едно място, което се слави из родителските среди – паркът Гъливер. Той се намира в Градините на Туриa, близо до Градът на изкуствата и науките. Представлява огромно игрално съоръжение с дължина 70 метра, вдъхновено от славния герой от „Пътуванията на Гъливър“ на Джонатан Суифт.
Рампи, пързалки и стълби формират тялото и косата на Гъливър, който е легнал, както на остров Лилипутия. Няма вход и работното време варира в зависимост от сезона. Паркът не само забавлява децата, но и помага за отводняване на дъждовната вода в градините. И тук не успяхме да отидем, защото до нашия апартамент имаше друга детска площадка, която ни изяде времето.